קיצור קיבה

קיצור קיבה

קיצור קיבה- למה להמשיך ישר

קיצור קיבה – למה להמשיך ישר אם אפשר לעקוף?

אין מישהי שתסרב להצעה להשיל משקל עודף מגופה, וכמוה גם גברים וישקיעו אנרגיה, זמן והון לא מבוטלים על מנת לחפש, למצוא וליישם את השיטה ואת הטכניקה המושלמות והנכונות ביותר לשם כך . לא מדובר על שוביניזם צרוף או על אובר מאצ’ואיזם אלא על כך שבקרב אלו התרים אחר דיאטה יש רוב נשי מובהק וגדול.

מבין שלל הטכניקות והאפשרויות הנפוצות אפשר לציין את ניתוח קיצור קיבה, המכונה גם מעקף קיבה, והוא נכלל בקטגורית הרפואה האסתטית והקוסמטית, אך גם, במקרים בהם נדון בהמשך, כניתוח כירורגי לכל דבר ועניין.

למען האמת, קיצור לקיבה היא פרוצדורה די פשוטה ולא מסובכת מבחינה רפואית, בטח שלא כפי שהיה בעבר, הלא כל כך רחוק, עת הפרוצדורה הרפואית הייתה משולה לניתוח לב פתוח מבחינת סיכונים ממשיים. כל מה שנדרש היום מהרופא המנתח הוא ביצוע של כמה חתכים קטנטנים באזור הבטן התחתונה, קרוב למיקום הקיבה, ויצירת כיס קטן בתוכה, אליו אמור להיכנס המזון ובכמות מעטה יותר בשל נפח הכיס המצומצם, כ-20 סמ”ק. התקן חדש זה מתקשר ישירות למעי הדק, מבלי לעבור לקיבה עצמה מה שמאפשר לקרוא לניתוח קיצור לקיבה גם ניתוח מעקף קיבה. אורכו של ניתוח שגרתי הוא שעתיים עד שלוש שעות ולאחריהן יש צורך ביומיים או שלושה של אשפוז ומעקב אחר תהליך ההחלמה והתאקלמות הקיבה המצומקת החדשה.

קיצור קיבה
קיצור קיבה

מידע בקיצור קיבה מקצועי

בקרה צמודה, כבר יום לאחר הניתוח, נעשית כלפי מעבר המזון מכיס הקיבה למעי הדק ותוך כדי כך גם מבצעים שלילת סכנת דליפה של מזון ונוזלים מהצינור החדש אל חלל הבטן, דליפה שעלולה להיות מסוכנת. החזרה לאכילה נורמטיבית, מעבר לנוזלים ולאוכל רך, היא הדרגתית ורק לאחר כשבוע ימים אפשר להתחיל ולאכול מוצקים.

יתרונות הפרוצדורה של ניתוח קיצור קיבה הם ברורים ובולטים לעין. הסטטיסטיקה אומרת כי כמעט כל המנותחים מצליחים להשיל, בטווח זמן של שנה, כמעט 70% ממשקל הגוף והטכניקה עצמה, למרות ההתערבות הכירורגית, אינה משנה מצב טבעי בגוף ורק מאפשרת לפחות מזון להיכנס אל תוך הקיבה ולעבור ישירות למערכת העיכול, מה שמוריד, באופן מובהק וטבעי, את החשק לאכול ואת היכולת האקטיבית לצרוך כמויות גדולות של מזון. אם נחפש מגרעות אפשריות, הרי שבכל הליך רפואי קיים סוג של סיכון. שטפי דם פנימיים, כיב קיבה, דליפה מהכיס החדש ועוד יכולים להתקיים ולחייב ניתוח נוסף. פיקוח ובקרה רפואיים, בימים הראשונים, הם כורח המציאות וחייבים להיכלל במסגרת הסכם הטיפול הראשוני. חיסרון נוסף, אם אפשר לקרוא לכך חיסרון, עולה מתוך הצורך לצרוך תוספי ויטמינים וסידן מעתה ואילך לצורך אספקה סדירה שלהם בקיבה המחודשת ומעבר של בדיקות דם תקופתיות לצורך אבחון חוסרים ברכיבים אלו בגוף.

ניתוח קיצור קיבה הוא חלק מתהליך טיפולי משמעותי

ישנם מצבים בהם ניתוח קיצור קיבה הוא חלק מתהליך טיפולי משמעותי ולא מהווה אלמנט של רצון להרזות ולחטב את הגוף מבחינה אסתטית בלבד, מדובר על סיטואציות בהן משקל הגוף עולה על הנורמה המקובלת ברמה משמעותית. הנורמה נקראת אינדקס מסת משקל (BMI) בעלת נוסחא מדויקת כאשר קריטריון מסוים שלה מעיד על השמנת יתר קיצונית וקריטריון חריף יותר שלה מעיד על השמנת יתר חולנית ומסכנת חיים.

כמו שנאמר, פרוצדורה זו, כמו כל דיאטה וטכניקה אחרות, אינה תרופת פלא ואינה פותרת את הבעיה לפני ולפנים. באמצעות ניתוח בקיצור קיבה אפשר לצמצם את כמויות האוכל, אך ללא מעטפת משלימה, הדבר לא יחזיק זמן רב. רצוי, וכדאי, להיעזר, לאורך כל הדרך באנשי מקצוע מיומנים, לשם בניית תפריט מאוזן, נכון ומבוקר ולהרבות בפעילות גופנית שמצמצמת את הרצון לאכול ומגבירה את האנרגיה ואת פעילות שריפת השומנים בגוף. על המטופל להבין שכמו שהבעיה טמונה בו עצמו, כך גם הפיתרון לה מצוי אצלו, וללא קשר לפרוצדורה שעבר, עתידו והצלחתו תלויים אך ורק בו.

הפניה לאקט של ניתוח בקיצור קיבה צריכה להיעשות בשיקול דעת ותוך הבנת כל המשמעויות והניואנסים הקטנים של ההחלטה וכמובן תוך היוועצות ברופא מלווה ובצוות רפואי מוסמך ומורשה. לרוב ניתוח מסוג זה יבוצע לאחר שניסיונות אחרים להרזיה ולהורדה במשקל נוסו ולא צלחו או כאשר, כאמור, מדובר על סיטואציה מחייבת מבחינה רפואית מיידית. סיוע מקצועי צריך להיות גם רפואי וגם מנטאלי ואפילו סיוע פיזיולוגי לבניית תוכנית אימונים מסודרת. רק בעזרת שילוב כוחות ואמביציה אישית אפשר להתגבר על השמנה, לשמור על משקל גוף תקין ולחיות חיים בריאים וארוכים יותר.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *