מה זה ביובית? ומה הם סוגי הביובית הנפוצים?

הדרך הטובה ביותר כיום לשאוב הצפות ביוב, היא באמצעות הזמנת רכב ביובית. שאיבת הצפות היא עבודה לא פשוטה המצריכה כלים ייעודיים ביובית זוהי משאית מיוחדת המכילה משאבה ומיכל גדול. לתוכו מוכנסים מי הביוב שנשאבים מהצינור המחובר אל המשאבה. חלק ממשאיות הביובית מכילות מצלמה אופטית זהירה, המצלמת את בור הביוב. באמצעות פיענוח הצילום- מחליט האינסטלטור על דרך הטיפול בשורש הבעיה שגרמה לסתימה. לרכבי הביובית יש מנגנון נוסף, המאפשר ניקוי של הביוב באמצעות התזת מים בלחץ. ישנם כמה סוגים של רכבי ביובית.

אז מה מאפיין רכבי ביובית רגילה?

רכבי הביובית הראשונים שנסקור, הם הרכבים של הביובית הרגילה. לרכבים אלו יש מיכל גדול, מנגנון שאיבה וצינור ארוך. בביובית רגילה משתמשים גם לריקון שירותים כימיים המצויים באתרי בנייה, בורות ספיגה המצויים במפעלים, ובורות שומן המצויים באזורי מסעדות. בדרך כלל, המשאבות של הביוביות הבסיסיות פועלות על לחץ של 100 אטמוספירות. המנוע הסטנדרטי של ביובית רגילה יהיה מבוסס על דיזל. 

מהו תפקיד המיכל של הביובית?

ישנם 2 סוגי שימושים למיכל של הביובית. הסוג הנפוץ ביותר של שימוש במיכלי הביובית, הוא מילוי של תכולת מי הביוב הנשאבת. תכולה נוזלית זו מאוכסנת במיכל הביוב עד לריקון המיכל במתקן לריקון שפכים. השימוש השני שנעשה במיכל הביובית, הוא אכסון של מים נקיים המיועדים לשטיפת צנרת הביוב בלחץ מים גבוה. 

סוגים שונים של ראשי דיזות בצינורות הביובית.

אל צינור הביוב מחברים דיזה (ראש העשוי מלהב סכין). ישנם 3 סוגי דיזות המתחברות לצינורות ביוב. לכל דיזה יש שימוש שונה. 

דיזה לחיתוך שורשים בביוב- אחת מהפעולות הקשות ביותר בתחום טיפול בבעיות ביוב, היא חיתוך של השורשים. ולכן, מפעילי הביובית מתקינים על הצינור דיזה לחיתוך שורשי ביוב. 

דיזה לניקוי שומנים- לפעמים המעבר החלק של מי הביוב בתוך הבור נתקע בגלל הצטברות שומנים. באמצעות דיזה מיוחדת, אפשר לנקות את שכבות השומן שהצטברו בבור הביוב. 

דיזה לניקוי חומרים קשים- לפעמים, ישנם שכבות של לכלוך קשה שמצמצמות את השטח של בור הביוב, עד כדי חסימה של זרימת המים בתוך הבור. ולכן, במקרה זה מתקינים על צינור הביוב דיזה מיוחדת שמסירה לכלוכים קשים בביוב. 

למפלס נמוך שולחים ביובית נמוכה.

לא כל רכב ביובית מתאים לכל משימה. בבניינים חדישים, ישנם בורות ביובית המצויים בתוך מפלס בעל תקרה נמוכה. כמו למשל- בורות ביוב המצויים בחניונים נמוכים. לכן, לשאיבת הצפות של בורות אלו, יש לשלוח רכב ביובית בעל גובה נמוך. יכולת הקיבולת של מיכל ביובית קטנה ינוע בין 12 ל15 טון. 

מה זה ביובית? ומה הם סוגי הביובית הנפוצים?

מהם הסוגים השונים של ביובית נמוכה?

ישנם סוגים שונים של רכבי ביובית נמוכה. רכבים נבדלים בגודלם. ישנה משאית בעלת גובה נמוך של ביובחת נמוכה. לעומתה, ישנם רכבי טנדר שאליהם מכניסים משאבות ביובית קטנות. לפעמים, מדובר בשאיבה של ביוב בכמות קטנה מאוד, באופן כזה שאפשר לשים את מנגנון הביובית בתוך עגלת משא קטנה. 

למשימות אקסטרא שולחים ביובית קומבי!

רכב הביובית הגדול והחזק ביותר- הוא רכב "ביובית קומבי". לרכב יש מיכל קיבולת גדול ביותר. עוצמת השאיבה של המשאבות בביובית קומבי, יהיה חזק מאוד. ברכבים אלו ניתן למצוא משאבות PTO יעילות וחזקות. בדרך כלל, עוצמת השאיבה של משאבות ביובית קומבי, תעמוד על 700 אטמוספירות. יכולת הקיבולת של מיכל ביובית קומבי הוא בין 26 ל32 טון. ספיקת המשאבה חזקה מאוד, ויכולה לשאוב 100 ליטר לדקה. מתאים להזמין רכבי ביובית קומבי כאשר יש צורך לשאוב הצפות גדולות שנוצרו משיטופונות, או כאשר יש פיצוץ בצנרת הביוב הגורם להצפה גדולה. 

 

תוכן כתבה