מה זה איירסופט?

איירסופט או "סטרייקבול" (אנגלית: Airsoft) הוא ענף ספורט מודרני הדומה במקצת לפיינטבול, בו יורים המתחרים ברובים טעונים בכדורים העשויים קרמיקה דחוסה או כדורי פלסטיק לבנים/צהובים, שאינם גורמים לפציעות כל עוד שומרים על חוקי הבטיחות. ציוד איירסופט המשמש בטורנירים ותחרויות דומה מאוד לציוד צבאי, ובצבאות מסוימים, בהם כוחות הביטחון בישראל, אף משמש לאימון חיילים.

 

 

 

היסטוריה

כתוצאה מהאיסור החל ביפן על אחזקת נשק חם נוצרה במדינה תעשייה מפותחת של דגמי כלי נשק, כלי האיירסופט הראשונים הומצאו בשנות השבעים, כשהוכנס מנגנון לירי של כדוריות פלסטיק בקוטר 6 מ"מ המופעל בעזרת קפיץ נדרך, כלומר יש לדרוך לפני כל ירייה. כלים אלו נקראים בימינו "ספרינג" (Spring = קפיץ) והם אינם פועלים על חשמל או על גז. רובי צלפים בריחיים באיירסופט גם פועלים כך, אך המהירות שונה לכן ההגדרה שונה גם כן. הספורט התפשט במהירות לסין, קוריאה, הונג קונג, ולפיליפינים וצבר פופולריות בעיקר בגלל המגבלות המוטלות על אחזקת כלי נשק במדינות אלו. בשנת 1981 הומצא בארצות הברית הפיינטבול, והפך נפוץ במערב, עקב הדמיון הרב בין ענפי הספורט, ועדיפות לפיינטבול במספר פרמטרים גבוהים האיירסופט כמעט ולא התפשט למערב. בשנות ה-90 הוכנסו שיפורים במנגנוני האיירסופט, והוכנסו לשימוש בין השאר כלי-איירסופט אוטומטיים חשמליים עם שכלול של מנגנון ההופ-אפ, מנגנון זה גורם לסבסוב הכדור כלפי מעלה, מנגנון זה משפר את האווירודינמיקה והמומנט של הכדור כדי שיעוף רחוק יותר. לאחר מכן האיירסופט התחיל לחדור גם למערב, אך בישראל מעמדו החוקי של הספורט עדיין לא נקבע סופית, ובעלי המועדונים הראשיים במדינה עומלים רבות בכדי להכירו בצורה רשמית.

  

 

 

בטיחות

הרמה הבטוחה ביותר של ציוד מינימאלי כדי להשתתף ברוב המשחקים כוללת זוג משקפי ANSI Z87.1 (השפעה-מדורגת) כדי להגן על העיניים של המשתתפים. לא ניתן לשחק עם משקפי שמש מכיוון שהם לא תוכננו לקבל פגיעות חזקות ועלולת להתנפץ לרסיסים. במידה ואין למשקפיים תקן או שיש ספק אם המשקפיים יעמדו בפגיעה, נבדקים המשקפיים בתחילת האירוע (המשחק) מטווח 0 על ידי הכלי החזק ביותר.

לא נמצאו הרבה פגיעות עיניים באיירסופט, וכמו כן לעולם לא היה מקרה של איבוד ראייה.

כמו כן ישנם מספר סוגי הגנה לשחקני האיירסופט:

  1. משקפי מגן. 
  2. מסיכת רשת חצי פנים-זוהי מסיכה שמגנה על כל השטח שמתחת לעיני השחקן כלומר האף הפה והשיניים.
  3. מסכה מלאה-מסכה המכסה את כל פני השחקן.
  4. מסיכת פיינטבול-אותו סוג מסיכה המשמש במשחק פיינטבול.

 

כלי איירסופט

כלי איירסופט מדמה כלי נשק אמיתי בדמיון רב. במקרים רבים לא ניתן להבדיל בין כלי איירסופט לכלי נשק אמיתי במבט מקרוב ואפילו כאשר מחזיקים אותו בידיים, עד לרגע הירי. כלי איירסופט פועלים במנגנונים שונים על מנת להעיף כדורי פלסטיק או קרמיקה שנקראים BB במשקל 0.12 - 0.43 גרם במהירות 200-600fps (או 60-180 m/s), תחמושת (במידה ואפשר לקרוא לה כך) אל הרג, שבמיגון מתאים אף אינה פוצעת.

יש להבדיל בין כלי איירסופט, צעצוע שאינו נשק כלל ומשמש לספורט בו מתבצע ירי על השחקנים, לבין רובה אוויר, כלי נשק היורה קליעי מתכת, בעיקר עופרת או פלדה, המסוגלים לפצוע ולהרוג, ומצריך רישיון. כלי איירסופט אינם מצריכים רישיון ומותרים לילדים מגיל 13.רובים כאלה אינם יכולים להרוג.

 

 

 

סוגי כלים

קיימים שלושה סוגים עיקריים של כלי איירסופט:

  • מנגנון דריכה ידנית (Spring) - כלי (מדמה רובה או אקדח) עם מנגנון דריכה ידני המאפשר יריות בודדות. דריכה של הכלי מעלה כדור אחד בלבד לקנה ומכווצת את הקפיץ. הקפיץ משתחרר בלחיצה על ההדק ודוחס את האוויר בבוכנה שמעיף את הכדור מהקנה. בכלים מקצועיים יותר המהירות גבוהה ומאפשרת ירי חזק יחסית למנגנונים אחרים. רובי צלפים בריחיים, רפליקות זולות של אקדחים נקראות "ספרינג".
  • מנגנון חשמלי אוטומטי (AEG - Automatic Electric Gun) - כלי עם מנגנון חשמלי המאפשר ירי באופן אוטומטי או חצי-אוטומטי. מנוע חשמלי מניע מערכת גלגלי שיניים אשר מכווצת קפיץ וטוענת כדור לקנה; כאשר הקפיץ משתחרר הוא דוחס את האוויר הנמצא בתוך בוכנה ומעיף את הכדור דרך הקנה. מנגנון זה מאפשר ירי אוטומטי בקצב של בין 8 ל-30 כדורים לשנייה ואף יותר בכלים המשודרגים במנוע וגלגלי שיניים בהתאם.
  • מנגנון גז (GBB - Gas Blow Back, Gas Non Blow Back) - מנגנון המופעל על ידי גז דחוס המאוכסן במכלים סטנדרטיים המחוברים לכלי, או במכלים המובנים בתוך המחסנית\גוף הכלי. מנגנון זה בא לידי שימוש בעיקר בכלי איירסופט המדמים אקדחים או רובי צלפים בעלי מהירויות גבוהות מאוד, והם הריאליסטיים ביותר.

קיים מגוון רחב של כלים הפועלים במנגנון זה אשר נבדלים ביניהם גם בסוג גז שבשימוש (Green/Red Gas, Co2, Propane) וגם בסגנון ההפעלה של הכלי עצמו (בחלק מהאקדחים ורובי הסער מבוססי גז קיימת הדמיית הדף - Blow Back).

 

 

 

לפרטים נוספים ו/או שאלות ניתן ליצור קשר כאן, נשמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה ו/או בקשה.

נגישוּת
מונוכרום ניגודיות בהירה היפוך צבעים
גודל גופן גודל גופן גודל גופן
סמן גדול לבן סמן גדול שחור הצהרת נגישות
בטל נגישות
עוד רגע בבקשה